درسنامه و راهنمای خبرخوانی، فیدخوانی و سوژه‌یابی – قسمت دهم: چطور سوژه برای وبلاگ‌نویسی پیدا کنیم؟

مجموعه: مجله پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درسنامه و راهنمای خبرخوانی، فیدخوانی و سوژه‌یابی – قسمت دهم: چطور سوژه برای وبلاگ‌نویسی پیدا کنیم؟
 •  

  گاهی اوقات ما شخصا سوژه‌های زیادی شامل خاطرات و دیدگاه‌ها و روزنوشت‌های خود داریم، گاهی هم ماهیت وبلاگ ما طوری است که باید برای پیدا کردن مطالب تازه مرتب مطالعه و وب‌گردی کنیم.

  پیدا کردن سوژه برای وبلاگ گاهی شبیه ماهی‌گیری می‌ماند، گاهی ما ساعت‌های منتظر به قلاب افتادن یک ماهی می‌افتیم و خبری نمی‌شود و گاهی هم آنقدر سفره دریا پربرکت است که ما نمی‌دانیم، روی کدام سوژه کار کنیم.

  علاوه بر منابع اینترنتی، کتاب‌ها و مستندها و مجلات هم سوژه‌های خوبی برای نوشتن فراهم می‌آورند. مجموعه فیدی که در یکی از پست‌های قبلی تقدیم شما شد، بالقوه آنقدر سوژه دارد که می‌توانید با استفاده از آن هر روز از داشتن چند سوژه خوب و ناب مطمئن باشید.

  اما سؤال اصلی این پست این است که کدام سوژه برای نوشتن در وبلاگ مناسب است و کار روی کدام یک، تنها اتلاف وقت است و مخاطبی پیدا نمی‌کند.

  به گمان من هر بلاگری، در آغاز کار باید کمی آزمون و خطا کند تا بتواند ذائقه خاص مردم را پیدا کند.

  بدیهی است که حرکت دائم در جهت سلیقه مردم، کار درستی نیست، چون ما باید سلایق و علایق خودمان را هم در نظر بگیریم. بنابراین به صلاح است که سوژه‌ها به نوعی فصل مشترک علایق ما و عامه مردم باشند.

  سعی کنید اگر به یک خبر جنجالی و متناقض برخوردید، حتما صحبت آن را با جستجویی در اینترنت، چک کنید، مبادا که با انتشار یک خبر نادرست، اعتبار خبری خودتان را زیر سؤال ببرید.

  همیشه به اخبار روز توجه کنید و ببینید آیا می توانید در لابلای آنها خبر جذابی پیدا کنید که با بسط دادن آن، تبدیل به یک سوژه وبلاگی شود

  یک سؤال اساسی که شخصا من همیشه موقع انتخاب سوژه از خودم می‌پرسم: که چی بشه!

  من همیشه در خیال تصور می‌کنم که خواننده‌ای در حال خواندن یکی از پست‌های من است و با دیدن آن از خودش می‌پرسد که این پست چه اهمیتی می‌تواند برایش داشته باشد و اصلا آیا بهتر بود اصلا نوشته نمی‌شد؟!

  مثلا وقتی شما یک سوژه‌های فناورانه تحلیلی دارید که در سایت‌های دیگر کار نشده، چه لزومی دارد که بیایید و مثلا در مورد تست انداختن آی‌فون در مواد مذاب بنویسید!

  البته مطالب تفریحی و غیرجدی در بین مطالب جدی و تحلیلی همیشه لازم هستند، اما اگر محور سایت شما مطالب غیرکاربردی و غیرتأثیرگذار باشد، هیچگاه نمی‌توانید خود را مطرح کنید.

  برخی از اخبار که فی‌نفسه جالب هستند، ممکن است توسط یک منبع خبری به صورت بسیار خلاصه عنوان شوند. در این صورت شما ممکن است با پیدا کردن همان خبر در یک خبرگزاری دیگر، به نکات جالبی بربخورید که نوشتن در مورد آنها خوانندگان شما را بسیار تحت تأثیر قرار بدهد.

  نکته: حتی منابع به ظاهر معتبر اینترنتی، اصطلاحا در حکم وحی منزل نیستند و ممکن است حاوی اشتباهات فاحشی چه در بخش نقل خبر و چه در تحلیل باشند. شهامت داشته باشید و وقتی با تحلیل نادرست یک کارشناس به ظاهر مشهور فرنگی روبرو می‌شوید، تحلیل خودتان را هم مطرح کنید.

  مطالب خود را بسط بدهید!

  گاهی سایت‌های مرجع بدسلیقگی می‌کنند و از ذکر یک حاشیه جذاب خبر خودداری می‌کنند، اما همین حاشیه ممکن است ارزش دوچندانی برای مطلب شما ایجاد کند.

  تکراری ننویسید!

  اینترنت پر از سوژه هست! هیچگاه تصور نکنید که مثلا در موسم نمایشگاه فناوری CES، تنها سوژه جذاب فناورانه تنها و تنها نوشتن در مورد این نمایشگاه است. بگردید و مطالب غیرتکراری پیدا کنید و با نوشتن در مورد آنها، وبلاگ خود را برجسته و چهره کنید!

  با انتشار این پست، این درسنامه کوچک به پایان می‌رسد. اما هنوز انبوهی مطالب ریز در همین قسمت کار با فیدخوان‌ها، به خصوص در بخش ویژگی‌های جانبی اینوریدر باقی می‌مانند، همان طور که در قسمت سوژه‌یابی و تحلیل خبر و مبحث داغ این روزها یعنی fake news، کلی حرف ناگفته باقی مانده است.

  تلاش من این بوده که در قالب این ده پست، شالوده‌ای برای مباحث بعدی ایجاد کنم تا بتوانم مطالب بعدی را با فاصله روی آن سوار کنم.

  سخن نهایی:

  ۱- اگر به سبب تنبلی و نداشتن وقت آزاد مهارت فیدخوانی را هرگز نیاموخته بودید، سعی کنید با صرف چهار پنج ساعت وقت، یک بار برای همیشه این کمبود خود را رفع کنید. مطمئن باشید که هزاران برابر این زمان، در آینده سود خواهید برد.

  ۲- فیدخوانی را به یک دوست یا عضو خانواده خود بیاموزید. مثلا اگر همسرتان ۲۴ ساعته سرش در تلگرام است، چه اشکالی دارد که برایش اپلیکیشن اینوریدر را نصب کنید، منابع پیشنهادی ما را به ان بیفزایید و او را با یک دنیای نو و بسیار غنی‌تر آشنا کنید؟!

  ۳- اگر علاقه کافی و مهارت‌های ابتدایی برای وبلاگ‌نویسی را دارید، شروع کنید به وبلاگ‌نویسی، شما می‌توانید از هفته‌ای یک پست شروع کنید و بعد به تناسب فعالیت خود را افزایش دهید.

  ۴- لطفا به هر طریقی که می‌توانید این درسنامه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  مشاهده کل مطالب این درسنامه

  http://1pezeshk.com/archives/2017/01/how-to-choose-the-right-blog-topic.html

 • مجله پزشکی سلامت
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :