آیا شکستن قولنج ضرر دارد؟

مجموعه: مجله پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آیا شکستن قولنج ضرر دارد؟
 •  

  قولنج شکستن به عملی گفته می‌شود که طی آن فرد به مفاصل خود فشار وارد می‌کند تا صدایی شبیه به شکستگی از آن ساطع شود. معمولاً شکستگی و دردی ندارد البته ممکن است در صورت تداول در مدت زمان کوتاه درد خفیفی را ایجاد نماید.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، معمول‌ترین روش قولنج شکستن آن است که فرد انگشتان خود را به سمت کف دست خود کمی بیش از اندازه خم می‌کند. ممکن است گاهی با باز کردن مفاصل یا تکان دادن دست، پا یا کمر قولنجتان بشکند.

  تقریبا بیش از ۶۸ درصد افراد عادت به شکستن قولنج انگشتان دست شان دارند. ۵۰ درصد علاوه بر انگشتان دست، قولنج کمر، گردن و شانه های شان را هم می شکنند اما درصد کمی هم وجود دارند که با شکستن قولنج گوش و انگشتان پا و مچ و… احساس خوبی پیدا می کنند.

  چرا قولنج می‌شکنیم؟

  قولنج شکستن هیچ زمینۀ پزشکی یا ورزشی ندارد. علل عمده به صورت زیر است:

  – ممکن است زمینۀ آن استرس باشد.
  – عادت کردن؛ شاید زمینه شروع آن چیز دیگری بوده باشد اما اگر فرد به صورت متداول این عمل را تکرار کند و حتی زمینۀ آن از بین برود؛ فرد از سر عادت قولنج شکستن را ادامه دهد.
  – قولنج شکستن باعث ایجاد احساسی متفاوت در مفاصل می‌شود که برخی از افراد از آن خوششان می‌آید که می‌تواند آن‌ها را به تکرار این کار تحریک کند.

  بسیاری از متخصصان براین باورند قولنج شکستن یا همان خم کردن مفاصل تنها برای افرادی خطرناک است که دچار مشکلات مفصلی و دردهای مزمن استخوانی ـ عضلانی هستند.

  براساس بسیاری از بررسی ها، خم کردن مفاصل انگشتان، گردن، کمر و… و شکستن قولنج‌شان تقریبا هیچ ضرری برای افراد سالم ندارد و آسیبی به مفاصل، مهره‌های گردن، کمر و استخوان‌ها وارد نمی‌کند. حتی هیچ پژوهش علمی موثقی در رابطه با شکستن قولنج و ابتلا به آرتروز وجود ندارد.

  البته کم نیستند متخصصان سرشناسی که بی‌خطر بودن شکستن قولنج را در طولانی مدت رد می‌کنند و بر این باورند شکستن قولنج برای بعضی‌ها با آسیب‌هایی همراه است چون فرد برای رسیدن به صدای خوشایند ناشی از آن گاهی فشار زیادی به مفاصل وارد می‌کنند و به آنها صدمه می‌زند.

  اگر شما هم جزو افرادی هستید که عادت به شکستن قولنج دارید و گاهی اوقات این فشار به حدی است که دچار درد می‌شوید، باید بدانید این کار می‌تواند به بروز آسیب‌های ستون فقرات، دردهای مفصلی در ناحیه کمر، گردن، سردرد، تاری دید و… منجر شود. «در طی حرکت دادن اندام‌ها و استخوان‌های بدن، امکان دارد صداهایی شنیده شود که این صداها به علت فشار منفی ای است که در داخل مفصل ایجاد می‌شود و نام علمی این صداها را هاپینگ می‌گویند. وقتی فشار منفی ایجاد می‌شود،

  در داخل مفصل فضای اضافه‌ای به وجود می‌آید و برای اینکه این فضا پر شود، مایع درون کپسول مفصلی به گاز تبدیل می شود که معمولا این گاز CO2 می‌باشد. تبدیل این مایع به گاز باعث ایجاد صدایی می شود که آن را اصطلاحا ها‌پینگ یا شکستن قولنج می‌گویند.

  مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر

  پایین نگهداشتن سر در طول روز، موجب آرتروز گردن در کارمندان می شود

  جامعه آزمایشگاهی ایران خواهان ایجاد دوره دکترای این رشته است

  پنجمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران 19 تا 21 آبان در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود

  استفاده از ظروف پلاستیکی می تواند موجب بی خوابی، خستگی و سرطان شود

  http://www.pezeshk.us/?p=32538

  کلمات کلیدی : ?? ?استفاده ?جامعه ?پایین ?پنجمین «در آبان آرتروز آزمایشگاهی آسیبی آسیب‌های آسیب‌هایی آن آنها آن‌ها ابتلا احساس احساسی ادامه از است استخوانی استخوان‌ها استخوان‌های استرس اصطلاحا اضافه‌ای افراد افرادی البته المپیک اما امکان انجمن اندازه اندام‌ها انگشتان انگشتان، اوقات اگر ای ایجاد ایران این اینکه با باز باشد باعث باورند باید بدانید بدن، بدون بر براساس برای براین برخی بررسی برود؛ بروز برگزار بسیاری بشکند بعضی‌ها به بودن بوده بی بیش بیشتر بین بی‌خطر تا تاری تبدیل تحریک تداول تقریبا تنها تهران تواند تکان تکرار جراحان جزو جهت حتی حدی حرکت خبرنگار خستگی خطرناک خفیفی خم خوابی، خواهان خوبی خود خوشایند خوششان داخل دادن دارد دارند دارید در درد دردهای دردی درصد درون دست دست، دهد دوره دچار دکترای دید دیگری را رابطه رد رسیدن رشته روز، روش زمان زمینه زمینۀ زیادی زیر ساطع سالم سایت ستون سر سردرد، سرشناسی سرطان سمت شان شانه شاید شبیه شروع شما شنیده شود شود، شکستن شکستگی شکنند صداها صداهایی صدای صدایی صدمه صورت ضرری طول طولانی طی ظروف عادت عضلانی علاوه علت علل علمی عمده عمل عملی عمومی ـ فرد فشار فضا فضای فقرات، قولنج قولنجتان قولنج‌شان مایع متخصصان متداول متفاوت مدت مرتبط مرز، مزمن مشکلات مطالب مطالعه معمولا معمولاً معمول‌ترین مفاصل مفاصل، مفصل مفصلی ممکن منجر منفی مهره‌های موثقی موجب مچ می می‌آید می‌باشد می‌تواند می‌زند می‌شود می‌شود، می‌شوید، می‌شکنیم؟ می‌کند می‌کنند می‌گویند ناحیه ناشی نام ندارد نماید نمی‌کند نگهداشتن نیستند ها، هاپینگ های ها‌پینگ هتل هستند هستید هم همان همراه هیچ و وارد وجود ورزشی وقتی و… پا پر پزشکان پزشکی پلاستیکی پژوهش پیدا چرا چون چیز کار کارمندان کردن کردن؛ کف کم کمر کمر، کمی کند کنند کنگره که کوتاه کپسول گاز گاهی گردن گردن، گزارش گفته گوش یا

   

  

  دانلود آهنگ جدید رضا یزدانی

  دانلود انیمیشن Trolls 2016

  عکس جدید ترانه علیدوستی

  رضا قوچان نژاد و همسرش

  دانلود نسخه نهایی درایور کارت گرافیک AMD

  

  فال تاروت

 • مجله پزشکی سلامت
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :